Uz ērta spilvena var ne tikai ātrāk iemigt, bet arī labāk izgulēties un atslābināt kakla un plecu muskuļus, kuri no ikdienas raizēm mēdz pārlieku saspringt un ar laiku sāk sāpēt. Ne vienmēr tādēļ jāmeklē otropēdiskais spilvens. Visdrīzāk, ka spilvens vienkārši ir laika gaitā saplacis un kļuvis neērts. Tam var palīdzēt atgūt sākotnējo apjomu ar dažiem vienkāršiem risinājumiem.

Sintepona pildījums

Sintepona pildījums

Ja spilvena pildījumā ir sintepons, kurš ir ar laiku saplacis vai savēlies kunkuļos, tam var pielikt klāt sintepona bumbiņas jeb bumbiņsinteponu. Tas ir viens no poliestera šķiedru veidiem, kas savirpināts nelielās atsperīgās bumbiņās, kuras pēc saspiešanas ātri atgūst sākotnējo formu. Tādā veidā papildināts spilvens atkal kļūs apjomīgs un nokalpos ilgāk. Iespējams, ka ar dažiem simtiem gramu sintepona bumbiņu pilnīgi pietiks, un tas izmaksās lētāk nekā jauns spilvens.

Lai spilvena pārvalks katru reizi nebūtu jāārda laukā un pēc tam jāšuj atkal ciet, noderēs spilvena pārvalks ar rāvējslēdzēju. Var droši izvēlēties jebkuru gultas veļas audumu, jo sinteponam atšķirībā no dūnām vai spalvām nav nepieciešams īpaši blīvs audums. Šādu spilvena pārvalku ar rāvējslēdzēju var arī jebkurā brīdi izmazgāt, iepriekš izņemot pildījumu, un pēc tam piepildīt atpakaļ tik daudz, cik nepieciešams.

Dūnu/spalvu pildījums

Pogas

Spilveni ar dūnu/spalvu pildījumu kalpo daudz ilgāk nekā sintepona spilveni. Spilveni, kuros ir tikai dūnu pildījums, saplok ātrāk. Tāpēc ir labi, ja pildījumā ir kāda daļa spalvu, jo tās ir elastīgākas un ilgāk saglabā ne tikai savu, bet arī visa spilvena formu. Ja dūnu/spalvu spilvenu vismaz reizi dienā sabužina, tie atkal kļūst gaisigi un apjomīgi.

Ja tomēr spilvens ar gadiem sācis saplakt, nevajadzētu mājas apstākļos tam mainīt vai papildināt pildījumu. Dūnas ir tik vieglas, ka aizlidos projām pie mazākās gaisa plūsmas, pieķersies apģērbam un mēbelēm un pēc tam būs ļoti grūti tās savākt. Labāk šo darbu uzticēt profesionāliem spilvenu restaurētājiem.

Speciālās iekārtās var iztīrīt spalvu/dūnu pildījumu, taču jārēķinās, ka tas var samazināties gandrīz uz pusi. Līdz ar to labāk izvēlēties tādu restaurētāju, kurš piedāvā arī papildināt pildījumu līdz vēlamajam daudzumam.

Spilvendrāna

Pogas

Parasti spilvendrānas jāizvēlas pēc zelta likuma, ka spilvendrānas un spilvena izmēriem ir jāsakrīt. Taču, ja spilvens vairs nav jauns un ir saplacis, tam var palīdzēt nedaudz mazāka spilvendrāna.

Ja spilvenam būs mazāk vietas spilvendrānā, tas tiks saspiests, kļūs stingrāks un līdz ar to palielināsies tā apjoms. Piemēram, 50x70 cm lielu spilvenu var droši ielikt 50x60 cm izmēra spilvendrānā - tas lieliski tajā ielīdīs un labi izskatīsies.

Ļoti saplakušus spilvenus var ielikt pa diviem vienā spilvendrānā. Bet tad jāpārbauda, vai rezultāts nesanāks par cietu un būs ērti uz tā gulēt. Iespējams, ka tad labāk derēs nedaudz lielāka spilvendrāna.

Ar spilvendrānu palīdzību var vienkārši un veiksmīgi pagarināt spilvenu lietošanas ilgumu.