Gultas veļa ir vajadzīga ne tikai gulēšanai, bet tā kalpo arī par vienu no guļamistabas dizaina elementiem. Pareizi saskaņojot audumus, krāsas un apdruku var gaumīgi atsvaidzināt telpu un radīt patīkamu noskaņu. Lai to izdarītu, nav uzreiz jāpērk pilns gultas veļas komplekts. Vēlamo efektu iespējams panākt nomainot, piemēram, tikai spilvendrānas vai virspalagu. Ļaujieties pārmaiņām, sekojot dažiem svarīgiem ieteikumiem!

Gultas veļas audumi

Gultas veļas audumi

Vēlams, lai gultas veļas audumi būtu vienāda vai līdzīga veida, sastāva un biezuma - tad tie radīs patīkamas un atslābinošas sajūtas visam ķermenim.

Cilvēka āda ir pietiekoši jutīga, lai sajustu ļoti atšķirīgus audumus. Piemēram, vispopulārākais kokvilnas gultas veļas audums bjazs, kas tiek austs audekla pinumā, pēc taustes atšķiras no kokvilnas satīna audumiem, kuri ir gludāki un slidenāki.

Arī kokvilnas audumu biezumi mēdz būt dažādi, tāpēc vieni šķiet maigāki, bet citi stingrāki. Kaut arī linu jau kopš seniem laikiem izmanto gan apģērbu, gan gultas veļas šūšanai, salīdzinot ar kokvilnu tas ir raupjāks, kas ir pilnīgi dabiski. Savukārt zīdu maigumā droši vien nekas nevar pārspēt.

Jebkurā gadījumā, iesakām visam gultas veļas komplektam (palagam, virspalagam un spilvendrānām) izvēlēties vienu un to pašu audumu, lai nekas netraucētu izbaudīt atpūtu un pilnvērtīgu miegu.

Gultas veļas krāsas

Gultas veļas krāsas

Mums katram ir savas mīļākās krāsas, tāpēc arī gultas veļu izvēlamies līdzīgos toņos. Protams, ka vajadzētu gultas veļas toņus saskaņot ar guļamistabas iekārtojumu, taču arī drosmīgs krāsu kontrasts var radīt gaumīgu noskaņu.

Pilnīgi vienādus audumu un citu interjera priekšmetu toņus būs ļoti grūti atrast, jo naktslampiņas apgaismojumā gultas veļa izskatīsies mazliet citādāk nekā saules gaismā, un tas arī nav vajadzīgs.

Ļoti gaumīgi izskatīsies, piemēram, gaiši dzeltens ar tumši brūnu, zilu vai zaļu, gaiši rozā ar tumši sarkanu, violetu vai zilu. Saderīgu toņu kombinācijas ir teju bezgalīgas. Savukārt baltu vai pelēku krāsu var pieskaņot jebkurai citai.

Iesakām izvēlēties virspalagu ar spilvendrānām vienā krāsā, bet palagu kādā citā pieskaņotā krāsā. Vēl interesantāk būs, ja vispalaga un spilvendrānu viena puse būs vienā krāsā, bet otra citā.

Gultas veļa ar apdruka

Gultas veļa ar apdruka

Gultas veļu ar apdruku jau ir grūtāk saskaņot. Vienkāršākā iespēja ir izvēlēties klāt kaut ko vienkrāsainu. Piemēram, pie apdrukāta virspalaga vai spilvendrānām izvēlēties vientoņainu palagu, kurš ir kādā no apdrukātās veļas krāsām. Ja grūti piemeklēt toni, vienmēr derēs balta vai pelēka krāsa.

Ja vienai un tai pašai apdrukai ir dažādas krāsu versijas, piemēram, gaišā un tumšā, tad spilvendrānas un virspalagu var izvēlēties, piemēram, gaišajā, bet palagu tumšajā versijā vai otrādāk. Var nopirkt arī abu versiju spilvendrānas un mainīt komplektu pēc noskaņojuma.

Nevajadzētu kombinēt dažādus ziedu rakstus kā arī ļoti raibu vai spilgtu apdruku. Šādos gadījumos kombinēšanai labāk derēs apdrukas ar vienkāršiem un smalkiem ģeometriskiem rakstiem - svītriņām, punktiņiem, rūtiņām un tamlīdzīgi. Ja kombinētajiem audumiem vismaz viens tonis sakritīs, gultas veļas komplekts kopā izskatīsies acij tīkamāk.